• Новини
    • за лаптопи
    • за компютри
    • за таблети
  • Смартфони
    • Компютри
    • Таблети
    • Лаптопи
    • Електроника
  • Форум
    • за лаптопи
    • за таблети
  • Класации
    • Издръжливост
    • 3D Игри
    • Бързина

Smartphone.bg - новини и ревюта на смартфони

  • Начало
  • Новини
  • Ревюта
  • Статии
  • Видео
  • Магазин

Ревю на Samsung Galaxy S6 – куп иновации в красиво тяло

Автор: Симеон Николов & Крум Николов 01 апр. 2015 / 09:52 | 20 Прочетено 17 182 пъти

REVIEW-Samsung-Galaxy-S6

Напоследък Samsung имаха известни проблеми в продажбите си, така че се нуждаеха от бърза и кардинална промяна на стратегията си. Galaxy S5 се оказа голямо разочарование и въпреки добрия старт и големите очаквания, телефонът реализира приблизително 40% по-малко продажби от Galaxy S4. По същото време iPhone 5s отбеляза страхотен успех при високия клас, а някои бюджетни модели сграбчиха голямо парче от пая на Samsung в ниския клас. Дори широко обсъжданият като неуспешен iPhone 5c изненадващо е успял да отчете по-голям пазарен дял от S5 във Великобритания, превръщайки се в един от най-продаваните телефони там. Неуспехът на S5 пък доведе до уволнението на някои големи имена в Samsung като Lee Don-joo, Kim Jae-kwon и Lee Chul-hwan.

От компанията нямаха друг избор освен да предприемат „All-in“ стратегия срещу всички свои съперници, с помощта на някои несъмнено големи оръжия. Не става въпрос за 3-мегапикселовото увеличение в резолюцията на камерата. Samsung са световен лидер в производството на памети и предлагат страхотни иновации в производството на литиево-йонни батерии, полупроводници и дисплеи, така че това е моментът, в който компанията трябва да се възползва от всичко това и тя го прави с помощта на новия Galaxy S6.

Флагманът е първият смартфон със 128-гигабайтова Universal Flash Storage 2.0 (ултра бърза вградена памет), LPDDR4 RAM (с двойно по-висок „transfer rate“ от LPDDR3) и страхотен 5.1-инчов Super AMOLED дисплей с гъстота на пикселите от 577ppi.

Това е само началото на списъка с възможности, а ние нямаме търпение да разберем на какво е способен Galaxy S6, така че нека започнем с тестовете.

Възможност за закупуване на Samsung Galaxy S6 ще откриете в онлайн магазина на Smartphone.bg:
http://smartphone.bg/smartphones-samsung-Galaxy_S6_SM_G920F

Съдържание

  1. В комплекта
  2. Дизайн и конструкция
  3. Дисплей
  4. Батерия
  5. Технически характеристики
  6. Софтуер – Android 5.0 Lollipop + TouchWiz
  7. Производителност
  8. Температури и комфорт
  9. Камера
  10. Заключение

В комплекта

Бройката, с която разполагахме е прототипна и идва без комплект. Веднага щом имаме възможност, ще обновим този раздел от ревюто

Дизайн и конструкция

Стъкло и метал. Ето как един водещ смартфон би трябвало да изглежда. Някои казват, че телефонът наподобява на iPhone или Xperia модел и ние не можем да не се съгласим, но какво от това след като в крайна сметка ние потребителите сме печелившите от всички тези „битки“ между компаниите. “Великите артисти крадат”, нали? Самият Стив Джобс стоеше зад тези думи, показвайки вярата си в истиноста им. Все пак Samsung са запазили типичните си дизайнерски мотиви и черти, в основните елементи на корпуса.

galaxy-s-6-iphone-6

Ако оставим всичко това на страна, имаме страхотно изглеждащ смартфон с тънки странични рамки, тънко тяло и здрава конструкция. Предната страна е опростена доколкото е възможно, като е оставено единствено Samsung лого, Home бутон, слушалка, предна 5-мегапикселова камера, която е леко изпъкнала, както и сензори за близост и светлина. Когато обаче 5.1-инчовият дисплей светне ще забравите за всички тези компоненти. Между другото екранът покрива 72% от предната част, така че устройството е удобно за захват с една ръка, за което спомага още и дебелината му от само 6.8 мм.

IMG_3724

Това е първият смартфон с Gorilla Glass 4 покритие, който тестваме и чието покритие този път не е само на предната част, а и на гърба на устройството. Corning са помислили сериозно върху неговата здравина, постигайки до „два пъти по-добра защита“ спрямо „конкурентни стъклени панели“. Това не ни разкрива много информация, но може да посетите официалната страница, в която подробно са обяснени възможностите.

Също така може да изгледате тези два видеоклипа, които хвърлят малко светлина върху лабораторните тестове и реалната здравина, която може да очаквате.

Един от основните недостатъци на Galaxy S6 при сравнението с предшественика му, е липсата на прахо и водоустойчивост, която според нас, бе една от особено приятните възможности на Galaxy S5. След като се насладите на елегантния цялостен дизайн ще забележите още една съществена промяна – задният капак не може да се премахва и съответно няма да имате достъп до батерията. Също така, няма да намерите и microSD слота в списъка с технически характеристики, което означава, че ако 32GB не са ви достатъчно единствената възможност пред вас е да закупите доста по-скъпа версия с 64GB или 128GB памет.

Ако не ви е харесала изпъкналата камера на iPhone 6, то по всяка вероятност и тук ще ви направи неприятно впечатление. Камерата на Galaxy S6 е дори по-изпъкнала, правейки дебелината на смартфона 8.79 милиметра в най-дебелата му точка. Точно до нея пък са разположени сензорът за отчитане на пулса и LED светкавицата.

IMG_3731

Теглото на Galaxy S6 е 138 грама, което е много добре за 5.1-инчов смартфон. Например, 5.5-инчовият LG G3 тежи 149 грама докато 4.7-инчовият iPhone 6 е с тегло от 129 грама, но той все пак е 4.7-инчов. В снимката по-долу може да видите трите смартфона един до друг, като съотношението в размерите им е реално.

samsung-galaxy-s6-lg-g3-iphone-6

Страничните части изглеждат като тези на iPhone 6 – те са метални и имат заоблени ръбове с пластмасови разделители.

IMG_3712IMG_3752IMG_3757IMG_3758IMG_3763

Всъщност всички те са част от алуминиева конструкция, която придържа на място всички вътрешни компоненти.

base-construction-Galaxy-S6

Този дизайн прави Galaxy S6 първото „unibody“ Galaxy S устройство и това определено ще бъде една от ключовите функции в очите на почти всички Samsung фенове.

Дисплей

Samsung Galaxy S6 има Quad HD Super AMOLED дисплей с капацитивен мултитъч панел (до десет пръста едновременно). Той е защитен с Gorilla Glass 4 защита и предлага резолюция от 2560 х 1440 пиксела. Samsung се задържаха на средно-големия размер от 5.1 инча по-диагонал (точно колкото и при Galaxy S5), оставяйки Galaxy Note линията сама в битката на висококласните фаблет модели. Вместо Full HD резолюцията на Galaxy S5, новият Galaxy S6 разполага с Quad HD, а това означава, че дисплеят предлага невероятно висока гъстота на пикселите от 576 ppi със стъпка от 0.0441 х 0.0441 мм.

За да бъде максимално детайлно изображението, ще е необходимо да гледате дисплея от минимум 15 см, разстояние (при зрение 20/20). Едва ли някой би държал дисплея по-близо до очите си.

Може да видите подредбата на пикселите от микроскопската ни снимка.

Microscope-Samsung Galaxy S6

Galaxy S6 притежава широки ъгли на видимост с незабележима разлика в изображението при заснемане под ъгъл от 45°.

Angles-Samsung Galaxy S6

Максималното ниво на яркост, което измерихме е относително високо – 349 cd/m2 с най-високо отклонение от 11%, измерено от центъра към краищата. Контрастът на Super AMOLED екраните отново е ненадминат.

Brightness-Samsung Galaxy S6

Обхват на цветовото пространство (CIE)

Дисплеят на Galaxy S6 покрива 99% от sRGB и 98% от Adobe RGB цветовите пространства. Има само 1% от цветовете в Интернет, който не може да бъде възпроизведен, но дисплеят ще покаже най-близкия възможен възпроизведим цвят. Като цяло, това е страхотен резултат

CIE-Samsung Galaxy S6

Гама кривата се отклонява леко от оптималната си позиция – средните нива на яркост ще се показват малко по-тъмни.

Gamma-GalaxyS6

Цветопредаване

Galaxy S6 има много точни цветове. Средното DeltaE(76) отклонение е 1.20. Резултати с отклонение под 1.00 са незабележими за невъоръжено човешко око. DeltaE 2.0 е граница за мониторите, предназначени за професионална обработка на изображения. С други думи, Galaxy S6 се справи страхотно още веднъж.

DeltaE-Samsung Galaxy S6

Може да видите възпроизвеждането на цветовете от цветната карта по-долу.

DisplayColor-Samsung Galaxy S6

ШИМ

Въпреки че дисплеят на Galaxy S6 няма подсветка, излъчваната светлина пулсира. В този конкретен случай има разлика между екранът на Galaxy S6 и дисплеите, които излъчват стандартния тип ШИМ трептяща светлина. Те имат константен интензитет на светлината и промяната на яркостта влияе само на степента на запълване на импулсите (светят / не светят), която се променя във функция от позицията на слайдера за яркост.

Когато преместете слайдера за яркост на Galaxy S6, например на 50%, пикселите са по-малко ярки (около 80%) и периодът на „несветене“ се увеличава до близо една трета от целия импулс. Това е предпочитаният вариант, защото по този начин действието на негативните пулсации е редуцирано. Ниската честота от 200 Hz е недостатък.

PWM_2

Сравнение с конкурентни модели

[sg_tabs item1=“Детайлност (ppi)“ item2=“Яркост (cd/m2)“ item3=“Delta E“ item4=“sRGB покритие (%) „] [sg_tab] [sg_chart type=“bench_display_detail“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″] [/sg_tab] [sg_tab] [sg_chart type=“bench_display_brightness“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″] [/sg_tab] [sg_tab] [sg_chart type=“bench_display_delta“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″] [/sg_tab] [sg_tab] [sg_chart type=“bench_display_srgb“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″] [/sg_tab] [/sg_tabs]

Извод

Дисплеят на Galaxy S6 има страхотна резолюция, точни цветове, невероятен контраст и широк обхват на цветовите пространства. Широко-импулсната модулация е малко разочарование, но като цяло впечатленията ни са много добри.

Батерия

Както винаги, тестваме телефона по няколко различни начина. Тествахме издръжливостта на новото Galaxy с Wi-Fi и 3G сърфиране, 3D гейминг, телефонен разговор и гледане на видео.

Миналогодишният Galaxy S5 има батерия с 10% по-голям капацитет – 2800 mAh, срещу 2550 mAh за Galaxy S6. От гледна точка на хардуера Galaxy S6 превъзхожда своя предшественик с наличието на 3GB LPDDR4 RAM (вместо 2GB LPDDR3), QHD екран (вместо Full HD) и Exynos 7420, който е изграден по 14nm FinFET процес на Samsung. Всъщност това е първият мобилен чип, който използва тази нова технология и ние логично имаме големи очаквания за подобряването на консумацията на енергия, а Samsung твърдят, че това наистина е така. Да, Galaxy S6 е по-мощен, има по-малка батерия (и е с около 20% по-тънък), но се надяваме, че ще може да повтори добрите резултати на Galaxy S5.

Всички тестове пускаме при 120cd/m2 яркост, включен Wi-Fi модул и изключен 3G.

Имайте предвид, че тестваме инженерна бройка, така че резултатите биха могли да се различават от финалната версия. Отново ще тестваме устройството, когато разполагаме с въпросната финална версия. 

Телефонен разговор

5.1-инчовият QHD Super AMOLED дисплей няма да влияе на крайния резултат, защото сензорът за близост го изключва по време на телефонния разговор.

tel

18 часа и 2 минути (1082 минути) е доста по-малко, спрямо Galaxy S5 (1500 минути), но все пак е сравнително добър резултат.

Уеб сърфиране (Wi-Fi)

Тестът за Уеб сърфиране осъществяваме с помощта на наш скрипт, който прелиства над 70 популярни Уеб страници.

wifi

Батерията на S6 успя да издържи 620 минути (10 часа и 20 минути) или само 8 минути по-малко от Galaxy S5.

3D гейминг

С цел да симулираме 3D гейминг използвахме Epic Citadel приложението.

game

Galaxy S6 издържа точно 300 минути (5 часа), което е малко по-добре от постижението на Galaxy S5 от 278 минути.

Ultra Power Saving Mode

Вероятно сте чували за UPSM (Ultra Power Saving Mode), който удължава живота на батерията посредством промяна на цветовете на черно-бяло, ограничаване възможностите на някои приложения, изключване на Wi-Fi, Bluetooth и други.

Screenshot_2015-03-23-16-33-05
Screenshot_2015-03-23-16-33-10
Screenshot_2015-03-23-16-33-17

upsm

Сравнение с конкурентни модели

Може да видите какви са възможностите на батерията на Galaxy S6, сравнена с батериите на няколко конкурентни модела.

[sg_tabs item1=“Време за разговор“ item2=“Сърфиране в Интернет“ item3=“3D игра“] [sg_tab] [sg_chart type=“bench_battery_speak“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″] [/sg_tab] [sg_tab] [sg_chart type=“bench_battery_web“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″] [/sg_tab] [sg_tab] [sg_chart type=“bench_battery_play“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″] [/sg_tab] [/sg_tabs]

Технически характеристики

Списъкът с технически характеристики се отнася за конкретната тествана от нас конфигурация.

s6-frontКъм магазина
Операционна система Android 5.0.2
CPU Exynos 7420 (4x [email protected] + 4x [email protected])
RAM 3GB RAM (1600 MHz, LPDDR4, 25.6 GB/s)
Флаш памет 32/64/128GB
GPU Mali-T760 MP8 (772 MHz)
Дисплей 5.1-инчов (12.95 cm) – Super AMOLED, 2560 х 1440 пиксела (577 PPI), Gorilla Glass 4
Свързаност 4G LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 (A2DP, LE, apt-X), GPS (a-GPS + GLONASS), NFC, Infrared порт, MicroUSB 2.0 (с On-The-Go поддръжка)
Камера Sony IMX240 Exmor RS – 16MP, f/1.9, автофокус , LED светкавица, OIS, [email protected] видео запис (на гърба); Samsung S5K4E6 – 5MP, f/1.9 (отпред)
Допълнително
  • слот за Nano-SIM карта
  • без слот за карта памет
  • microUSB v2.0 (MHL 3 TV-out), USB Host
  • вграден говорител
  • 3.5 мм аудио жак
  • вграден микрофон
  • камера с гео-маркиране, тъч фокус, разпознаване на лице, авто HDR, панорама
  • инфрачервен порт
  • сензор за пръстови отпечатъци
  • акселерометър, жироскоп
  • сензор за близост
  • компас, барометър
  • S-Voice
Батерия 2550 mAh
Размери 143.4 x 70.5 x 6.8 мм. – 8.8 мм.
Тегло 138 грама

Софтуер – Android 5.0 Lollipop + TouchWiz

За съжаление моделът Galaxy S6, който е при нас, не разполага с финалната версия на TouchWiz UI и освен това не разполага с всички функции, които ще бъдат включени в продажните бройки. Към този момент ще споделим няколко скрийншота от интерфейса, а при първа възможност ще обновим този раздел.

Screenshot_2015-03-23-16-25-49Screenshot_2015-03-23-16-26-14Screenshot_2015-03-23-16-26-28Screenshot_2015-03-23-16-26-38Screenshot_2015-03-23-16-26-52Screenshot_2015-03-23-16-27-22Screenshot_2015-03-23-16-27-28Screenshot_2015-03-23-16-27-48Screenshot_2015-03-23-16-28-38Screenshot_2015-03-23-16-28-56

Производителност

Изчислителна производителност

[sg_tabs item1=“Geekbench 3 (Multi-Core)“] [sg_tab]
Geekbench 3 е крос-платформен тест на Primate Labs, целящ да определи производителността на чиповете в реални сценарии, натоварващи както с еднонишкови, така и с многонишкови процеси.
[sg_chart type=“bench_geekbench3″ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″][/sg_tab] [sg_tab]
Vellamo е качествен бенчмарк тест, разработка на Qualcomm, чийто Metal модул е специално предназначен за проверка на изчислителните способности на чиповете.
[sg_chart type=“bench_vellamo_metal“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″][/sg_tab] [sg_tab][sg_chart type=“bench_antutu4″ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″][/sg_tab] [/sg_tabs]

Графична производителност

[sg_tabs item1=“GFXBench 2.7 T-Rex (Off)“] [sg_tab]
Новото име на GLBenchmark – тежък крос-платформен тест на 3D производителността, поддържащ Android, iOS и дори Windows операционните системи.
[sg_chart type=“bench_glbenchmark“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″][/sg_tab] [sg_tab]
Крос-платформен тест, определящ 3D производителността, използвайки Unity 4.0 енджина. Вземаме Offscreen резултата му.
[sg_chart type=“bench_basemark_x“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″][/sg_tab] [sg_tab]
По-лека версия на Basemark, при която вземаме резултата от 720p Offscreen теста.
[sg_chart type=“bench_basemark“ item1=“137″ item2=“75″ item3=“95″ item4=“135″ item5=“117″ item6=“112″][/sg_tab] [/sg_tabs]

Samsung Exynos 7420

Epic Citadel

Epic Citadel е приложение, което показва Unreal енджин възможностите. Идеята ни тук не е да сравняваме постижението на Galaxy S6 с резултатите на други устройства, защото бенчмаркът няма Offscreen версия.

При „High Quality“ Galaxy S6 постигна 59.5 fps, а при Ultra High Quality – 54.2 fps.

Screenshot_2015-03-23-16-24-25
Screenshot_2015-03-23-16-20-59

Реални игри

Mali-T760 MP8 показа страхотна производителност в бенчмарк тестовете, но по-важният въпрос е, как ще се справи с актуалните игри. Тествахме графичните възможности с четири игри – Asphalt 8, Brothers in Arms 3, Overkill 3 и Despicable Me: Minion Rush. Всички те вървяха плавно – средният FPS (frames per second) в Asphalt 8 е 60, а в не особено добре оптимизираната Despicable Me: Minion Rush отчетохме 31 кадъра в секунда.

asphalt-8
despicable_me_minion_rush_2

Overkill 3 определено е доста тежка игра за повечето мобилни видеокарти на пазара, но Galaxy S6 не срещна проблеми с какъвто и да е лаг, като средният FPS резултат e 29. Brothers in Arms 3 пък е дори още по-взискателна игра, като там Galaxy S6 отчете средно по 23 кадъра в секунда.

overkill-3
f-5645-5cbd14eff9

Температури и комфорт

Понякога прегряването е голям проблем за някои компании. Това обаче е едно от неудобствата, които няма да откриете в Galaxy S6. Обикновено потребителите се сблъскват с този проблем седмици след като са закупили техния нов смартфон, когато вече е късно да го върнат в магазина. Ето защо решихме да включим тези тестове в нашите ревюта.

Отново отчитаме, че в ръцете ни е инженерна бройка, която може и да предложи малко по-различни резултати от финалната версия. При първа възможност обаче отново ще повторим тези тестове.

Първо измерихме температурата на батерията при всекидневно натоварване – Уеб сърфиране, възпроизвеждане на видео, писане на документи и обработка на изображения. В графиката по-долу може да видите също и натоварването на процесора.

temps-light-activity

4K видео запис

4К видеозаписът е един от най-добрите “real-world” тестове, показващ стабилността на системата. Някои производители ограничават максималния период за 4К видеозапис на техните устройства до 5 минути. Galaxy S6 също е от тези устройства, макар че не сме срещнали температурни проблеми при тестовете ни за производителност.

samsung-galaxy-s6-SM-G920F-temps

След 5 минути видеозапис, Galaxy S6 стигна до 40.0°C в най-топлата си точка – това далеч не е проблем, а само за сравнение, Nexus 6 достигна 44°C в същия тест (а той няма ограничение на записа до 5 минути).

Камера

Камерата на Galaxy S6 има 16MP сензор (5312 x 2988 пиксела), f/1.9 апертура и OIS. Всъщност, това е същият Sony IMX240 Exmor RS сензор като този в Galaxy Note 4, но Galaxy S6 има подобрена оптика, а също така са добавени и някои приятни функционалности като White Balance detection (баланс на бялото, който използвайки IR сензор), автофокус, проследяващ обектите и подобрена PDAF система (phase detection autofocus). Налице са още и много ръчни настройки, които доста харесахме, както и бърз достъп до камерата, посредством двоен клик по Home бутона.

Предната камера също е претърпяла някои промени. Тя вече е 5-мегапикселова с f/1.9 апертура, така че направените ви селфита ще са по-добри от всякога, дори при ниска осветеност.

Резолюция

Измерихме резолюцията на камерата в LPH (Lines per Picture Height), засягаща както обектива, така и матрицата. За да проведем този тест използваме тестова таблица по ISO 12233.

ISO-GalaxyS6

Камерата на Galaxy S6 постигна максимална резолюция от 2700 LPH в центъра, надхвърляща обхвата на таблицата, а това е добър индикатор за постигнатата детайлност.

Използвайки наша тестова композиция, можем да добием субективна, но достатъчно точна представа за резолюцията, резкостта на снимката, цветен шум и хроматични аберации.

Резултатът е един от най-висококачествените тестови снимки, които някога сме правили със смартфон камера.

Test-Samsung Galaxy S6

Текстът се чете лесно.

TEXT-Samsung Galaxy S6

Аберации и цветен шум

Няма видими следи от хроматични аберации.

Aber-Samsung Galaxy S6

Местата на снимката, включващи сенки са перфектно възпроизведени (за смартфон камера) с ниски нива на цветен шум.

Noise-Samsung Galaxy S6

Правилно цветопредаване

Камерата на Galaxy S6 възпроизведе тестовата цветна таблица относително акуратно, но все пак има елементи на пренасищане. Трябва да отбележим, че изпитахме известни проблеми с автоматичния баланс на бялото.

ColourChart

Синьо много добро
Зелено добро
Червено приемливо
Жълто отлично
Маджента много добро
Циан добро
Бяло много добро
Сиво много добро

Оценка: 7.0 от 10.0.

Може да видите разликите във възпроизвежданите цветовете на дигиталната цветна карта по-долу.

CameraColor-Samsung Galaxy S6

Примерни снимки

Направихме няколко примерни снимки при различни условия. Камерата е повече от впечатляваща дори и при ниска осветеност.

Примерни снимки на светло и открито

20150326_102813
20150326_103540